To je pretraga tokom koje pacijent ima 24 sata na prsnom košu pričvršćene elektrode(iste kao kod EKG-a) koje su tankim žicama spojene sa uređajem unutar kojeg je sistem za snimanje rada srca.
Uređaj koji bilježi EKG se stavljaju u za to predviđene torbice,s remenom koji se nosi oko struka. Pretraga traje 24 sata da kardiolog stekne uvid u EKG i kod uobičajenih svakodnevnih aktivnosti. Za vrijeme nošenja uređaja nije dozvoljeno dirati niti pomicati elektrode.Uređaj se ne smije smočiti,što znači da se u tih 24 sata pacijent ne smije prati. Tokom noći potrebno je naći udoban položaj u kojem se ne vrši pritisak na holter kako se snimanje ne bi prekinulo. Medicinska sestra će vam prilikom postavljanja uređaja dati upute o ponašanju i rukovanju aparatom kao i pisanju dnevnika,odnosno bilježenju dnevnih aktivnosti,što će kardiologu pomoći kod interpretacije nalaza i doređivanja terapije.
Ukoliko tokom obrade pacijenta kardiolog ustanovi povišene vrijednosti krvnog pritiska ili abnormalnosti srčanogh ritma,često se u cilju postavljanja dijagnoze i određivanja terapije indicira i 24 satni holter monitoring krvnog pritiska.