24 satni holter krvnog pritiska

Slika

Danas, na početku novog milenijuma, liječenje hipertenzije ostaje i dalje vrlo odgovoran, težak i zahtjevan posao.

Ambulatorni monitoring krvnog pritiska(AMKP) u trajanju od 24 sata  ima  veoma značajnu ulogu kako u dijagnostikovanju arterijske hipertenzije, tako i u procjeni  dotadašnjeg liječenja i mogućnosti optimalne korekcije antihipertenzivne terapije a koristi se i u prognostičke svrhe. Ambulantno monitoriranje krvnog pritiska  u poređenju sa mjerenjem krvnog  pritiska konvencionalnom metodom  ima daleko veću prognostičku vrijednost.

AMKP predstavlja neinvazivnu i relativno novu automatsku metodu  dijagnosticiranja i praćenja  krvnog pritika  tokom uobičajenih dnevnih aktivnosti i tokom noći. 24 h monitoring krvnog pritiska  nije zamjena za ambulantno mjerenje krvnog pritiska konvencionalnom metodom, nego kao njena nužna dopuna radi uspostavljanja tačne dijagnoze i podešavanja antihipertenzivne terapije. Tek posljednjih 30-tak godina AMKP pomalo postaje alat u menadžmentu hipertenzije a zadnjih 20 godina intenzivna je primjena AMKP u dijagnostici i kontroli  arterijske hipertenzije. 

KAKO SE IZVODI PROCEDURA?
Kod  mjerenja krvnog pritiska metodom AMKP-a stavi se manžetna na nadlakticu lijeve ruke koja se automatski  pumpa  u zadatim vremenskim intervalima i to  na 15 min tokom dana i na 30 min tokom noći. Tokom AMKP-a  se detektuju vrijednosti  sistolnog i ijastolnog KP i njihov pad tokom noći  iznad  zadatih softverskih vrijednosti. Da bi rezultat pretrage bio vjerodostojniji bolesnik treba da   obavlja svoje uobičajene  dnevne i noćne aktivnosti tokom  AMKP-a.

ŠTA NAKON PROCEDURE?
Ovom metodom prema kretanju vrijednosti krvnog pritiska se mogu  eliminisati  hipertenzije bijelog mantila, očuvanosti cirkardijalnog ritma,  pratiti  terapijski odgovor  posebno tokom sna  i ranih jutarnjih sati, te  se registruje eventualna rezistencija na  dosadašnju medikamentoznu terapiju. Nakon  procedure  ljekar procijeni da li je pacijent za tretman hipertenzije, ukoliko pacijent nije bio ranije na terapiji antihipertenzivima  ili ukoliko je pacijent već na terapiji procijeni efekat te terapije i eventualno je koriguje.

Zbog svega gore navedenog AMKP treba je preporučiti  kao rutinsku metodu  u kličkoj i ambulantnoj praksi.   Kardiolog spram simptoma može indicirati kontrolni AMKP ili  test opterećenja.

0 0