Klinički značaj aritmija je veliki, obzirom da su one česta pojava u svakodnevnom životu. Aritmije mogu biti sasvim bezazlene ali mogu biti neugodne i zabrinjavati bolesnika.
Također i mogu biti i po život opasne aritmije koje nekada bolesnici čak i ne osjećaju a iste je potrebno na vrijeme prepoznati i adekvatno liječiti.
Koji su simptomi aritmija?
Bolesnici sa aritmijom nekada ne osjećaju nikakve smetnje. Većina bolesnika sa aritmijom osjeća kucanje vlastitog srca(palpitacije), ili osjeti kucanje srca dok leži na lijevoj strani. Neki bolesnici prijavljuju probadanje u lijevoj strani grudi, brz zamor.
Poseban oprez treba obratiti kod pacijenata koji zbog tahikardnih ili bradikardnih poremećaja ritma imaju gubitak svijesti (sinkopa) ili vrtoglavicu.
Koji su uzroci aritmija?
Zbog mogućih posljedica poremećaja ritma srca (aritmije) važna je pravilna dijagnoza i liječenje tih stanja.
Uzroci aritmija mogu biti u samom srcu a to su:ishemijska bolest srca, kardiomiopatije, upalne bolesti srca, urođene anomalij ili hipertenzivna bolest srca, bolesti sprovodnog sistema i dr...
Aritmije se mogu javiti i kod endokrinih bolesti a to su:pojačana ili smanjena funkcija štitnjače( hipertireoza ili , hipotireoza),bolesti pluća, upalna i toksična stanja, prekomjerno konzumiranje alkohola, reumatska bolest zalistaka,a u nekim slučajevima uzrok nije poznat.
Aritmije mogu izavati i excitansi :nikotin i kofein, droga, a mogu se javiti u stresu naročito kod mlađih osoba. Aritmiju mogu izazavati također: malokrvnost (anemije), policitemije, poremećaji acidobazne ravnoteže ili elektrolitski i hormonski disbalans a mogu se javiti i kao nuspojava uziman ja nekih lijekova.
Dijagnoza aritmija
Kod većine bolesnika najvažnija dijagnostička metoda aritmija je elektrokardiogram (Ekg ).
Kontinuirani 24-časovni Ekg Holter test (ili Holter Ekg monitoring)
Kod pacijenata kod kojih na osnovu simptoma ljekar kardiolog posumnja na kratkotrajnu aritmiju koja nije dokumentovana Ekg snimkom indicira se kontinuirani 24-časovni Ekg Holter test
On omogućava otkrivanje čak i kratkotrajne aritmije i pri tome je važna korelacija simptoma bolesnika sa Ekg snimkom (tokom Holter testa Ekg-a bolesnik vodi dnevnik aktivnosti).
Ekg se monitorira za vrijeme uobičajenih dnevnih aktivnosti bolesnika.
Na osnovu Ekg monitoringa se može indicirati ugradnja pacemakera kod poremećaja ritma koji to zahtijevaju ili se indicira ergo test, elektrofiziološko ispitivanje, koronarografija gdje se jave maligni poremećaji ritma uz tipične ishemijske promjene u Ekg-u. Koje koreliraju sa simptomima.
Nekada je u slučaju kompleksnih aritmija i poremećaja provođenja potrebno uraditi i elektrofiziološko ispitivanje.
Koje se najčešće aritmije otkrivaju Ekg-om i Holter testom?
Uopšteno aritmije se mogu podijeliti na pretkomorske i komorske. Najčešće aritmije su preuranjeni srčani tonovi ili exstrasistole a mogu se javiti kao izolovane pretkomorske i komorske koje su benigne ali i kao maligne extrasistole( u vidu R/T , učestalo u kupletima ili kao VT ili VF dr.).
Slijedeća najčešća aritmija je tahikardija (ubrzan rad srca gdje puls >100/min) koja može biti pretkomorska ili komorska tahikardija. Javlja se kod povećanog tonusa simpatikusa, u stanjima emocionalnog stresa, napora, kod hipertireoze, sniženog krvnog pritiska(hipotenzije), anemije, krvarenja, uživanje nikotina, kofeina, djelovanje nekih lijekova (efedrin i dr.).
Liječenje komorske tahikardije uključuje primjenu antiaritmika, ali u nekim slučajevima i elektrokonverziju (elektrošok). Kod nekih takvih bolesnika je indikovana ugradnja specijalnog uređaja, kardioverter defibrilatora(ICD).
Najteži poremećaj ritma je komorska fibrilacija koja se liječi hitnom primjenom elektrošoka.
Sinusna bradikardija predstavlja sinusni ritam sporiji od 60/min. Uzroci mogu biti fiziološki (npr. kod sportista), povećan tonus vagusa, u snu, kod povećanja intrakranijalnog pritiska), kod hipotireoze ili bolesti sinusnog čvora.
Na 24h Holter testu se otkriju i sinusne pauze koje, ukoliko su duže od 3000 msec, su indikacija za pacemaker.
Među najčešćim poremećajima ritma, (najčešće poznata našim pacijentima kao aritmija absoluta), je fibrilacija pretkomora (fibrilacija atrija).
Učestalost ove aritmije raste sa godinama života a značajna je zbog veće učestalosti moždanog udara kod ovih bolesnika (veća učestalost moždanog udara u ovih bolesnika je pet do sedam puta u poređenju sa vršnjacima istog pola koji nemaju fibrilaciju pretkomora).
Osim toga ovaj poremećaj ritma slabi funkciju srčanog mišića i dovodi do zamora.
Ovi bolesnici stoga pored antiaritmika, lijekova koji se koriste za liječenje aritmija , u terapiji uglavnom moraju imati i antikoagulantnu terapiju –lijekove koji razrjeđuju krv u tih bolesnika.
Česti uzroci ovog poremećaja ritma su povišen krvni pritisak (hipertenzija), koronarna bolest srca, oboljenje štitne žlijezde (hipertireoza).
Kod nekih bolesnika sa ovim poremečajem ritma koji se ne može nikako regulisati primjenom antiaritmika, radi se radiofrekventna ablacija, odnosno izolacija plućnih vena.
WPW syndrom je nenormalni srčani ritam srca gdje se električni impulsi provode nenormalnim putem iz pretkomora u komore zbog čega dolazi do napada tahikardije. Taj zaseban put postoji već pri rođenju ali se impulsi tim putem provode samo povremeno.
Naročito u slučajevima tahikardije u WPW sindromu , posebno u mladih osoba je korisna kateterska ablacija . Treba napomenuti da sve aritmije ne zahtijevaju liječenje.
Aritmije se liječe lijekovima koji se nazivaju antiaritmicima. Naravno pored toga pacijent mora prestati sa pušenjem cigareta , uzimanjem kofeina i drugih excitansa, treba liječiti druge uzroke aritmije koji su gore navedeni(liječiti bolesti pluća, pojačanu ili oslabljenu funkciju štitnjače i dr....). Lijekovi se ordiniraju prema ozbiljnosti aritmije verifikovane Ekg-om ili Holter testom, simptomatskom i kliničkom stanju.
Pacijent sa aritmijom zahtijeva redovne kontrole kardiologa uz eventualno ponavljanje 24 h Holter testa na osnovu kojeg se preporuče dalji modaliteti liječenja .