Srčana slabost ili popuštanje srčanog mišića ili srčana insuficijencija, je smrtonosna, onesposobljavajuća bolest, odnosno stanje, koje nastaje zbog strukturalnog i funkcionalnog oboljenja srca koje je odgovorno za slabost srca i nemogućnost srca da pumpa krv prema potrebama metabolizma u tkivima.
Smrt je češća kod pacijenata oboljelih od srčane slabosti, nego kod pacijenata oboljelih od svih karcinoma kumulativno. U cijelom svijetu je oko 15 miliona oboljelih od srčane slabosti.
Najčešći uzrok slabljenja srca je koronarna bolest, odnosno bolest krvnih sudova (arterija) koje ishranjuju srčani mišić. Srčana slabost se tada javlja nakon akutnog infarkta ili nakon ponovljenih anginoznih napada, a karakteriše je oslabljen dotok krvi u srčani mišić, što umanjuje snagu „pumpe“ srčanog mišića.
Arterijska hipertenzija-povišen krvni pritisak je drugi najčešći razlog srčane slabosti.
Oštećenje srčanog mišića može da nastane i kao posljedica ubrzane ateroskleroze – što je slučaj kod dijabetičara (usled poremećaja metabolizma glikoze) ali i u drugim okolnostima kao što su poremećaji srčanog ritma, srčane mane ili upala srčanog mišića, valvularne abnormalnosti (bolesti srčanih zalistaka), hipertireoza, anemija, dugotrajno uzimanje alkohola i drugi...
Kada posumnjati na srčanu slabost ili popuštanje srčanog mišića?
Ako ste imali neku od prethodnih bolesti ili se iznenada jave slijedeći simptomi: smanjena tolerancija napora i zamor, slabost, malaksalost, nedostatak vazduha, gušenje u miru, pad pritiska, prožimanje hladnim znojem, noću morate sjediti umjesto ležati , nekad i suh kašalj...
Ili ako primijetite: otoke oko zglobova ili otoke potkoljenica, da su vam nabrekle vene na vratu, ubrzan i nepravilan rad srca(galop) tada trebate imati na umu srčanu slabost te se ljekaru obratiti kada imate bat jedan simptom od pomenutih.
Na pregledu ljekar preporuči: snimanje Ekg-a, Rtg pluća i srca i ultrazvučni pregled, pored date specifične terapije. U terapiji se od lijekova moraju dati: ACE inhibitori, beta blokatori, antagonisti aldosterona, diuretici i drugi(kardiotonički glikozidi, ivabradin i dr..)
Liječenje ima dva cilja: da uspori progresiju bolesti i produži preživljavanje kao i da otkloni tegobe i podigne kvalitet života ali za potpunu kontrolu simptoma mora postojati i saradnja pacijenta.
Vrlo bitno je da pacijent striktno mora slijediti date upute kardiologa:
Krvni pritisak se mora pratiti i mora biti adekvatno regulisan uz lijekove, također moraju biti dobro regulisani šećer i masnoća u krvi, mora se reducirati tjelesna težina, potrebna je umjerna fizička aktivnost (20-30 minuta 3-5 puta sedmično), prestati uzimati alkohol i prekinuti sa pušenjem cigareta, ograničiti unos soli (do maximalno 2-3gr dnevno).