To je jeftina i bezbolna metoda, koja nema štetnosti za pacijenta, i je često prva pretraga koja se izvodi ako postoji sumnja na patološka zbivanja u trbušnoj šupljini.
Ako imate prisutnu bol u trbuhu, nadimanje, muku, gubitak apetita, povećanje trbuha, znakove upale, ako ste požutili ili imate druge simptome koji upućuju na bolest organa u abdomenu ili kod abnormalnih krvnih testova kao što su testovi funkcije jetre, bubrega i dr. ljekar će indicirati ultrazvuka abdomena.
Priprema za proceduru
Na dan pretrage trebate doći natašte, odnosno ne jesti 6-8 sati prije pregleda a dan prije pregleda svakako biste trebali izbjeći hranu koja nadima trbuh kao što je mlijeko i mliječni proizvodi, grah, kupus, pečeno i prženo meso, gazirana pića i drugo te jesti laganu i nemasnu hranu. Razlog tome je što neprobavljena hrana u želucu i crijevima može otežati pretragu zbog veće količine zraka u crijevima te blokiranja prolaska ultrazvučnih valova.
Također, trebate doći na pregled s punim mokraćnim mjehurom, u udobnoj odjeći jer ćete za ultrazvuk morati otkriti trbuh.
KAKO SE IZVODI PREGLED?
Prije početka pregleda, leći ćete na ležaj i otkriti abdomen. Ljekar na sondu ili na vašu kožu staviti kontaktni gel koji omogućava prodor ultrazvučnih valova u tijelo i stvaranje slike na ekranu monitora. Ljekar sondu pomjera u raznim smjerovima po koži, ovisno o dijelu abdomena koji promatra. Tokom pregleda će ljekar tražiti da prestanete disati ili da duboko udahnete kako bi što kvalitetnije obavio pregled organa koji posmatra .
Pretraga ne traje duže od 30 minuta. Nakon završetka, možete obrisati gel s trbuha.
Nalaz će ljekar napisati odmah nakon pretrage.
KOJI ORGANI SE MOGU PREGLEDATI ?
Ultrazvukom abdomena možemo vidjeti organe i strukture koji se nalaze unutar trbušne šupljine a to su: jetra, žučni mjehur i žučni vodovi, slezena, gušterača, bubrezi i pun mokraćni mjehur, nadbubrežne žlijezde samo kad su uvećane, krvne žile (abdominalnu aortu i njezine ogranke).
Preporuka NAKON ULTRAZVUKA ABDOMENA
Ako je ultrazvučni nalaz abdomena uredan, kontrolni pregled se preporučuje individualno prema kliničkoj indikaciji. Ukoliko ultrazvučni nalaz abdomena nije uredan preporučuje se dalja dijagnostička obrada (CT, magnetska rezonanca, prošireni laboratorijski nalazi, pregled kod kirurga ili interniste) ovisno o vrsti patološkog nalaza, koji će potvrditi ili isključiti uputnu dijagnozu.